7

Su Yalıtımı Nedir?

Binalar üzerinde oluşabilecek olan yağmur ve kar gibi nem oluşturan etkilerle ortaya çıkan küf, mantar, kararma gibi etkilerden korumak amaçlı yapılan işlemlerin tümüne su yalıtımı denilmektedir. Korozyonu, küf ve bakteriyi önleyen su yalıtımı bina ömrünü uzatır, insan sağlığını korur, konfor ve güvenlik sağlar. Toprak ile teması bulunan evlerin temel ve zemin döşemeleri suların birikebileceği dış duvarlar, balkonlar, teras, lavabo, mutfak gibi pek çok ıslak alana su yalıtımı uygulanması gerekmektedir.

Su Yalıtımı Gerekli Midir?

Yağmur ve karın yani suyun değdiği her bölgede özelikle gerekli bir uygulamadır ki evlerin ve içlerinde yaşayan insanların sağlığı tehdit altına girmesin. Evlerin kullanım ömrünü de uzatan su yalıtımı yapılmadığı taktirde bina çevresinden sızan sular yapıların gövde ve kolonlarında korozyona sebep olurlar ve yük taşıma kapasitesinin düşmesine neden olurlar. Sonucunda ise binanın ana taşıma sistemleri bozulur ufacık bir sarsıntı veya depremde çatlak ve kırıklar oluşarak evinizin temelinin sarsılması gibi felaketlerle karşılaşılabilir.

Ülke ekonomisi açısından da önemli olan su yalıtımı maliyeti sağladığı yarara bakıldığında kıyaslanamayacak kadar düşük bir görüntü sergiliyor. Yapıların cinsine göre uzmanların belirledikleri yönergeler doğrultusunda suyun taşıyıcı sistem içerisine girmesini önleyici önlemler alınmaktadır. Yapılarınızın uzun yıllar yaşlanmadan ayakta kalmasını sağlayan su yalıtımı temel betona sızan donatıları koruduğundan korozyonu ve aşınmayı önler. Ülkemizde eski yıllarda yaşanan depremler sonucu yapılan araştırmalarda yararlılığı ispatlanan su yalıtımı şimdilerde kamu binalarında zorunlu hale geldi.