Gıda Paketleme Yöntemlerinden Polyurea

Gıda sektörü büyük bir sektördür. İnsanın gıda olarak tükettiği onca ürünün paketlenmesi, uygun hijyenik ortamlarda saklanması ise ayrı bir sektör olduğu kadar da büyük önem ve hassasiyet isteyen bir konu olmaktadır. Bu nedenle gıda sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak ve saklanmasını, gıdanın ömrünü uzatacak belirli yöntemler sürekli olarak araştırılmakta ve denenmektedir.

Gıda sektöründe polyurea uygulaması gıdaların uygun koşullarda saklanması ve müşteriye ulaştırılması için geliştirilmiş bir uygulamadır. Polyurea sprey tarzında aletlerle uygulanabilen ve özel kimyevi maddelerle üretilmiş bir maddedir. Kullanıldıktan kısa bir süre sonra sertleşerek üzerine sürüldüğü veya serpildiği maddeye veya gıdaya özel ve tamamen ürünün ebatlarında ve her türlü girinti ve çıkıntıyı kapsayacak şekilde koruma ve kaplama sağlamaktadır.

Gıda sektöründe polyurea uygulaması Doğru Bir Uygulama mıdır?

Gıda sektöründe polyurea kullanılması gıdalara zarar vermeyen ve gıdaların kullanım ömrünü arttıran bir uygulama olduğu için herhangi bir yanlışlığı bulunmamaktadır. Tamamen doğru bir tercihtir. Polyurea yapımında kullanılan ürünler nedeni ile gıdalarla temastan kaynaklanan kanserojen madde bulaştırmak gibi bir sonuç doğurmamaktadır.

Ürünlerin doğal çürüme süreçlerini uzatmakta ve böylece markete giren ürünler daha uzun zamanlar raflarda bekletilebilmektedir. Gıda sektöründe polyurea uygulaması sadece marketlerde raflarda bekleyen ürünlerin daha uzun süre raflarda bekletilmesinde işe yarayan bir uygulama değildir. Aynı zamanda gıda ürünlerinin nakliyesi ve doldurup boşaltma gibi süreçlerinde de daha korunaklı olmasını sağlayan önemli bir uygulamadır.