İnşaat Sektöründe Polyurea Uygulaması

Polyurea, yalıtkan ve sentetik polimol sistemlerin karışımdan tüketilen iki bileşenli bir plastomer yüzey kaplama sistemidir. Sprey ile uygulanabilen hızlı kuruyan bir sistemidir. Ayrıca yüksek başarım ve sınırsız uygulama kalınlığı gibi özelliklerinden mütevellit çeşitli yerlerde uygulanması mümkündür.

Polyurea iki etken bileşenin 1’e 1 oranda karıştırılması ile oluşan bir plastomerdir. İlk spreyleyebilir polyurealar halkın kullanımına 90′ların başlarında ticari açıdan kolay bulunabilir donanımlar kullanılarak uygulanabilen çok etmenli kaplama sistemleri olarak çıkmıştır. Kullanılan formül ve uygulamalar sayesinde polyurealari birkaç saniye içinde hammaddenin ürüne ve hizmete dönüştüğü sistemlerdir. İnşaat sektöründe Polyurea uygulamasının çok yöntemleri yüksek basınçlı sprey makineleri ile kusursuz bir şekilde yapılmaktadır. Bu makinelerden beklenen başarım, yalıtımları 140-190 bar basınçlara ve 60-70 derece sıcaklıklara ulaştırabilmesidir.

 Polyuera nedir Polyurea nasıl uygulanır?

Polyurea sprey uygulamaları deneyimli ustalarımız tarafından çok yüksek basınçlı polyurea makineleriyle yapılır. Araçlarımızın, uygulama yüzey özelliği de dikkate alınarak belirli sıcaklık ve basınç kalibrasyonları yapılır. Gerekli kalibrasyonlar yapıldıktan sonra, ortalama kalınlığa göre malzeme spreyleme işlemi başlar.

İlk spreyleme işlemi ile oluşan polyurea yüzeye yapışmayı sağlamak için astar olarak atılır. Sıvı halde spreilyle malzeme yüzeye 0 yapışır. İstenilen ortalama kalınlık ne ise, Polyurea katlar üstüne spreylemek suretiyle son halini alır. 3-5 saniye gibi kısa bir sürede Polyurea kürünü alır. Uygulamadan 5 saniye sonrası üzerinde rahatlıkla yürünebilir ve ilgi alan servise açılabilir.

İnşaat sektöründe polyurea uygulamasının faydaları:

* etkileştirici malzeme olmadan çok hızlı hazırlanır.

* ek olmaksızın tek katlı kaplama, esnekliği korur.